Розвиваючі ігри до року

Розвиваючі ігри з немовлятами

Розвиваючі ігри з немовлятами

Якщо ви тільки-тільки стали батьками, швидше за все, вас переповнює бажання зробити все для того, щоб малюк виріс найздоровішим, найщасливішим, загалом, най-най. Ймовірно, ви зробили прекрасний ремонт у дитячій і придбали якісні меблі. Купили для малюка найкращі іграшки та одяг. А в майбутньому збираєтеся віддати його в кращий садок, кращу школу, дати йому кращу освіту і розвинути в ньому кращі якості…

Втім, чи варто чекати майбутнього для того, щоб починати заняття з малюком? Адже ви напевно чули про розвиваючі ігри до року. Так не будемо відкладати їх у довгу шухляду. Не біда, що малюк ще лежить у колисці. Грати з крихіткою можна вже з перших тижнів (і навіть днів!) життя. Але для початку батькам слід дізнатися ряд тонкощів.

Ініціатива гри

Ініціатива розвиваючої гри з дитиною до року завжди належить батькам! Ігри з малюком, лежачим в колисці, – це не ігри в повному сенсі слова. Вони принципово відрізняються від ловів, класиків або хованок. Малюк щойно народився, і він не має уявлення про те, що ж таке гра. І тим більше не знає, як запросити до участі в грі оточуючих. Мама і тато, граючи з малюком до року, самі повинні пропонувати йому різноманітні захоплюючі заняття. І маляті не залишиться нічого іншого, як відгукуватися на їх ігрові пропозиції, пізнаючи все нові і нові грані навколишнього світу.

Відповідність ігор віку дитини

Для того щоб розвиваючі ігри до року приносили не тільки задоволення, але і користь, вони повинні строго відповідати віку малюка. Помилково думати, що, якщо дитина протягом перших місяців не говорить і не встає, то, відповідно, і ігри до року не повинні змінюватися. Малюк дорослішає і розвивається приголомшливо швидко. Не проходить буквально ні дня, щоб він чого-небудь не навчився (навіть якщо зайняті «більш важливими справами» батьки цього й не помітили).

Неодмінно вивчіть специфіку розвитку дитини на кожному віковому етапі. Розвиваючі ігри до року необхідно підбирати з особливою ретельністю, виходячи із специфіки буквально кожного прожитого місяця, задіючи різні органи чуття: в першу чергу слух (слухати зовнішній світ дитина навчилася ще в утробі матері), зір, дотик. Дізнатися, що повинен уміти малюк, як повинен поводитись. І ні в якому разі не пропонуйте маляті ті ігри, до яких він ще не доріс! «Робота на випередження» в даному випадку може нашкодити: перевантажити психіку дитини і фізично його перевтомити.

Але навіть обрана у відповідності з віком дитини та рівнем його розвитку гра не завжди підходить. Адже всі діти, як відомо, мають свої індивідуальні особливості. Один трохи раніше встає, інший пізніше вчиться тримати в руці ложку. Невеликі відхилення від норми цілком припустимі. А ось стабільна нездатність малюка грати на першому році життя в ті розвиваючі ігри, які розраховані на його вік, може бути тривожним сигналом, що свідчить про те, що у дитини є проблеми в розвитку. В цьому випадку слід не впадати в паніку, а звернутися до фахівців. Можливо, вам порадять спеціальний комплекс корекційних ігор, які допоможуть згладити наявні проблеми.

Коли і скільки часу найкраще гратись

Ретельно вибирайте час для розвиваючих ігор до року. Необхідно, щоб розвиваючі ігри були частиною вашого спілкування з дитиною, не випадковими яскравими епізодами (коли мама знайшла хвилинку між варінням каші і нескінченним прасуванням), а невід’ємною частиною життя малюка. Тому ігровим заняттям слід виділити час в режимі дня. Причому, тривалість гри теж повинна відповідати віку дитини та її можливостями.

Пропонувати розвиваючі ігри дитині першого року життя фахівці радять тоді, коли він найбільш розташований до цих занять. Тобто, коли він вже остаточно прокинувся і поїв. Коли він сухий і не мучиться він кольок. Краще всього грати з малятком посередині періоду неспання.   І, зрозуміло, коли малюк не повідомляє вам криком про свій дискомфорт – здуття животику або підвищену температуру. Навіть маленька складочка на простирадлі може змусити дитину заплакати, і ні про яку гру в даному випадку і мови бути не може.

І, звичайно, грайте в міру. Не варто думати, що чим більше часу ви будете приділяти заняттям і розвиваючим іграм на першому році життя, тим краще. Час одного ігрового заняття повинно починатися від двох хвилин, до кінця першого місяця поступово збільшуючись до десяти хвилин. «Перевантажуючи» дитину, ви втомите її, зробите млявою або дратівливою.

Власне ігри

А тепер перейдемо власне до розвиваючих ігор. Для зручності поділимо їх по віку:

Емоційний зв’язок

Особливо слід наголосити на необхідності емоційного спілкування. При проведенні розвиваючих ігор до року важливо не стільки слідувати певним інструкціям, скільки ділитися теплотою і ніжністю, вкладати в ігровий процес душу. Це може проявлятися в дрібницях – в дотиках, усмішках. Особливу увагу приділяйте інтонації. Звичайно, на перших місяцях життя малюк ще занадто малий, щоб розуміти мову. Але ваше роздратування, втома і невдоволення не вислизнуть від його уваги. І ще. Кожен раз, закінчуючи гру, не поспішайте віддалятися і залишати малюка одного. Розвиваючі ігри – це зовсім не заняття в школі, де уроки йдуть «від дзвінка до дзвінка». Ігри – частина вашого спільного життя, в якому повинна постійно відчуватись любов.

Мітки: , , , ,

Категорії: Виховання дітей, Для мами

Написати коментар